Español | English
  • PROGRAM
  • WORKSHOPS
  • SPEAKERS
  • TASTING
  • CONTESTS AND PRIZES
  • EXHIBITORS
  • SPONSORS
  • PLACE
MADRID FUSIÓN 2016


MADRID FUSIÓN CONGRESS - AUDITORIUM A

10:00 - 10:30
AUDITORIUM - CREATIVE INSTINCT

Paco Morales (Noor, Spain)
Sponsored by: LACTALIS FOODSERVICE IBERIA

10:30 - 11:00
AUDITORIUM - COOKING AT THE TABLE

Paolo Lopriore  & Andrea Salvetti (Italy)

11:00 - 11:30
AUDITORIUM - TRIBUTE TO SPAIN'S SWEET REVOLUTION:

Paco TorreblancaMartin BerasateguiJordi RocaAlbert AdriáOriol BalaguerJordi ButrónChristian EscribáJose Mª Guerola, Ángel Velasco, Fernando SáenzRicardo Vélez.

11:30 - 12:00
AUDITORIUM - THAI REINTERPRETATION
David Thompson (Nahm, Thailand)
Sponsored by: DEPARTMENT OF INTERNATIONAL TRADE PROMOTION, MINISTRY OF COMMERCE, THAILAND

12:00 - 12:15
AUDITORIUM - GUEST COUNTRY PHOTO. THAILAND
David Thompson (Nahm), Nooror Somany Steppe (Blue Elephant) & Thitid Tassanakajohn (Le Du)
Sponsored by: DEPARTMENT OF INTERNATIONAL TRADE PROMOTION, MINISTRY OF COMMERCE, THAILAND

12:15 - 12:45
AUDITORIUM - A JOURNEY BACK TO THE BASICS
Josean Alija (Nerua, Spain)
SPONSORED BY: PORCELANAS BIDASOA

12:45 - 13:15
AUDITORIUM - TALKING WITH… THE AMERICAN AVANT-GARDE
Daniel Humm & Will Guidara (Eleven Madison Park, USA) & Grant Achatz(Alinea, USA) José Andrés (MiniBar, EEUU)
Sponsored by: CAFÉS TOSCAF

13:15 - 14:35
AUDITORIUM - THE MENTAL PALATE
THE PARADIGM SHIFT Quico Sosa (Sosa, Spain)
GLOBAL INSPIRATION Ricard Camarena (Ricard Camarena, Spain)
EXTREME CREATIVITY Dabiz Muñoz (DiverXo, Spain)

TASTING SPAIN CONGRESS - AUDITORIUM A

16:00 - 16:30
AUDITORIUM - ARZAK: REIMAGINING CUISINE

Elena Arzak (Arzak, Spain)
Sponsored by: UNILEVER FOOD SOLUTIONS

16:30 - 17:00
AUDITORIUM - THE VALUE OF SUSTAINABILITY

Mario Sandoval (Coque, España)
Sponsored by: GRUPO NORTEÑOS

17:00 - 17:30
AUDITORIUM - FOOD ALLERGIES AND INTOLERANCES IN RESTAURANTS

Andoni Luis Aduriz (Mugaritz, Spain) & Eneko Atxa (Azurmendi, Spain)
Sponsored by: CASA SENDRA

17:30 - 18:00
AUDITORIUM - THE DNA OF INGREDIENTS

Jordi Butrón (EspaiSucre, Spain)
Sponsored by: CAFÉS TOSCAF

18:00 - 18:30
AUDITORIUM - TAKING LOCAL TO THE EXTREME

Daniel Ochoa & Luis Moreno (Montia, Spain)
Sponsored by: ALMA MAKRO

18:30 - 19:00
AUDITORIUM - EXTREME USAGE

Dani García (Dani García Restaurant, Spain)
Sponsored by: UNILEVER

MULTIPURPOSE HALL PROGRAMM

12:00 - 12:30
MULTIPURPOSE HALL -
BREEDING FISH
Álvaro Garrido (Mina, Spain) & Óscar Calleja (Annua, Spain)
Sponsored by: CRIANZA DE NUESTROS MARES

12:30 - 13:30
MULTIPURPOSE HALL - VI CHEESE BITES COMPETITION BY LACTALIS FOODSERVICE
Sponsored by: LACTALIS FOODSERVICE IBERIA

13:45 - 14:15
MULTIPURPOSE HALL - COOKING WITH NOUGAT

Kiko Moya (L´Escaleta & Rice, España) & Andreu Genestra (Andreu Genestra, España)
Sponsored by: TORRONS VICENS

14:15 - 14:45
MULTIPURPOSE HALL - THE SECRET OF ICELAN CODFISH 

Sergi Arola (Sergi Arola rest. Spain) Eneko Atxa (Azurmendi, Spain)
Sponsored by: BACALAO DE ISLANDIA

14:45 - 15:45
MULTIPURPOSE HALL - III GOURMET SANDWICH COMPETITION BY FRIPAN
Sponsored by: FRIPAN

15:50 - 16:00
MULTIPURPOSE HALL - INTERNATIONAL CHEESE FESTIVAL.

Mikel Zeberio y Luisa Villegas.

16:00 - 16:30
MULTIPURPOSE HALL- THE HISPANO-BRETON HORSE

Ricardo Temiño (La Fabrica, Spain) y Miguel Cobo (Cobo Vintage, Spain)
Sponsored by: DIPUTACIÓN PROVINCIAL DE BURGOS-BURGOS ALIMENTA

16:30 - 17:00
MULTIPURPOSE HALL - BLUEFIN TUNA, A STORY WITH A FUTURE

Patricio Alarcón & Antonio Bernal (Enso, España) José Fuentes (La Malvasía,España)
Sponsored by: COSTA CÁLIDA - REGIÓN DE MURCIA

17:00 - 17:30
MULTIPURPOSE HALL -
DIPUTACIÓN PROVINCIAL DE SORIA

17:30 - 18:00
MULTIPURPOSE HALL - HAUTE CUISINE WITH SCRAPS
Iñigo Lavado (Singular, Spain)
MINISTERIO DE AGRICULTURA, ALIMENTACIÓN Y MEDIO AMBIENTE

18:00 - 18:30
MULTIPURPOSE HALL -
CANNED HAUTE CUISINE
Pepe Solla (Casa Solla, Spain)
Sponsored by: CONSERVAS FRINSA

18:30 - 19:00
MULTIPURPOSE HALL - ABALON CUISINE

Ángel León (Aponiente Molino de Mareas, Spain) & David Arauz (99 Sushi Bar, Spain)
Sponsored by: ABALÓN BY GMA

19:00 - 19:30
MULTIPURPOSE HALL - SKREI,  NORWEGIAN COD OF SUPERIOR QUALITY

Iago Castrillón (Dos estaciones, Spain) y Carmelo Bosque (LillasPastia, Spain
Sponsored by: SKREI, EL BACALAO NORUEGO MÁS SIBARITA

 

 

MADRID FUSIÓN CONGRESS - AUDITORIUM A

10.00 - 10:30
AUDITORIUM - YOUNG THAI CUISINE

Thitid Tassanakajohn (Le Du, Thailand)
Sponsored by: DEPARTMENT OF INTERNATIONAL TRADE PROMOTION, MINISTRY OF COMMERCE, THAILAND

10:30 - 11:00
AUDITORIUM - THE TURKISH WAY. AVANT PREMIERE

Josep Roca (El Celler de Can Roca & BBVA, España
Sponsored by: BBVA

11:00 - 12:00
AUDITORIUM - RECOVERING THE ROOTS

Virgilio Martínez (Central, Peru)
Jorge Vallejo (Quintonil, Mexico)
Mauro Colagreco (Argentina) (Mirazur, France)
Sponsored by: KIA

12:00 - 12:30
AUDITORIUM - OUR INTANGIBLE UNIVERSE

Joan Roca (El Celler de Can Roca, Spain)

12:30 - 13:00
AUDITORIUM - SPANISH CREATIVITY, FILIPINO INSPIRATION

Chele González (Gallery Vask, Philippines)
Sponsored by: PHILIPPINE DEPARTMENT OF TOURIST

13:00 - 13:10
AUDITORIUM -  MADRID FUSIÓN MANILA 2016 ANNOUNCEMENT

Joan RocaDani GarcíaJordi ButrónJosé AndrésVirgilio MartínezJorge VallejoChele González,David Thompson, Ángel LeónRicard Camarena,
Sponsored by: DEPARTMENT OF INTERNATIONAL TRADE PROMOTION, MINISTRY OF COMMERCE, THAILAND

13:10 - 13:40
AUDITORIUM - REBELLION AND TRANSGRESSION

Alexandre Gauthier (La Grenoullière, France)

13:40 - 14:10
AUDITORIUM - HAUTE CUISINE TO CHANGE THE WORLD, URBAN GARDENS

José Andrés (MiniBar, USA)

14:10 - 14:40
AUDITORIUM - BUILDING CHANGE…MUGARITZ

Andoni Luis Aduriz (Mugaritz, Spain)
Sponsored by: MAKRO

TASTING SPAIN CONGRESS - AUDITORIUM A 

16:00 - 16:30
AUDITORIUM - 0 STOCK RESTAURANTS

Eneko Atxa (Azurmendi, Spain)

16:30 - 17:00
AUDITORIUM -
FRACTAL CUISINE: Pushing the boundaries
Susi Díaz (La Finca, Spain
Sponsored by: MAKRO

17:00 - 17:30
AUDITORIUM - PROMOTING A RESTAURANT

Sergio y Javier Torres (Dos Cielos, Spain)
Sponsored by: EL TENEDOR,A TRIPADVISOR COMPANY

17:30 - 18:00
AUDITORIUM -
DISCARED FISH
Ángel León (Aponiente, Spain) 

18:00 - 18:30
AUDITORIUM - EDIBLE ROOTS

Javier Olleros (Culler de Pau, Spain) & Santiago Pérez (Finca Los Cuervos, Spain)

18:30 - 19:00
AUDITORIUM - FERMENTED, SALTED & PICKLED FOODS

Azucena Sánchez (Parador Cangas de Onis, Spain)
Agapito Cristobal (Parador de León, Spain)
Carlos Javier Aldea (Parador de Soria, Spain)
Sponsored by: PARADORES

MUTLIPURPOSE HALL PROGRAMM

11:00 - 11:30
MULTIPURPOSE HALL - AWARED TAPA OF THE INTERNATIONAL TAPAS COMPETITION.

Teo Jun Xiang (Singapore)

11:30 - 12:00
MULTIPURPOSE HALL - HEALTHY MENU

Susi Díaz (La finca, Spain) Marta Miguel (CIAL, CSIC-UAM)
Sponsored by: MAKRO

12:00 - 12:30
MULTIPURPOSE HALL - ACIDIC COOKING WITH SHERRY VINEGAR
Paco Morales (Noor, Spain)
Sponsored by: D.O. VINAGRE DE JEREZ

12:30 - 13:00
MULTIPURPOSE HALL - TINNED REVELATION

Ricardo Temiño (La Fabrica), Alberto Lareo (Manso) Javi Estevez (La Tasqueria) Anna Merino (MontBar) Mª José Martínez (Lienzo) Txema Llamosas (Casa Garras)
Sponsored by: CONSERVAS CUCA

13:15 - 14:15
MULTIPURPOSE HALL - X CREATIVE COOKING WITH ITALIAN PRODUCTS - NEGRINI
Sponsored by: NEGRINI

14:30 - 15:00
MULTIPURPOSE HALL -HE SOUL OF IBERIAN PRODUCT IN HAUTE CUISINE.
Ricard Camarena (Ricard Camarena, Spain)
Sponsored by: FISAN

15:15 - 16:15
MULTIPURPOSE HALL - XII GOURMET TAPAS COMPETITION MAHOU
Sponsored by: CERVEZAS MAHOU-SAN MIGUEL

16:30 - 17:00
MULTIPURPOSE HALL -MARINE AQUACULTURE

Diego Gallegos (Sollo, Spain)
MINISTERIO DE AGRICULTURA, ALIMENTACIÓN Y MEDIO AMBIENTE

17:00 - 18:00
MULTIPURPOSE HALL - MAKRO HALL- PICK YOUR SOUS-CHEF
Sponserd by: MAKRO

18:00 - 18:30
MULTIPURPOSE HALL - CHEESES IN A BITE

Ricard Camarena (Ricard Camarena, Spain), Óscar Calleja (Annua, Spain) Diego Gallegos (Sollo,Spain)
Sponsored by: LACTALIS FOODSERVICE IBERIA

18:30 - 19:00
MULTIPURPOSE HALL - CONTEMPORARY CUISINE WITH TUNA

Ricardo Sanz (Kabuki, Spain) y Marc Miró (La Llotja, Spain)
Sponsored by: BALFEGÓ

19:00 - 19:30
MULTIPURPOSE HALL -
UN RECORRIDO POR ARGENTINA A TRAVÉS DE SUS TAPAS.
Javier Brichetto.
Patrocinado por: Argentina, Instituto nacional de promoción turística (Improtur)

MADRID FUSIÓN CONGRESS - AUDITORIUM A

10:00 - 10:30
AUDITORIUM - THE WORLD'S BEST COCKTAILS

Alex Kratena & Simone Caporale (London)

10:30 - 11:00
AUDITORIUM - COLOMBIA IN 9 STEPS: MAGIC REALISM
 
Jaime Rodríguez (El Gobernador by Rausch, Colombia)
Sponsored by: GOBIERNO DE COLOMBIA

11:00 - 11:20
AUDITORIUM - REVELATION CHEF AWARD 2016
Ricardo Temiño (La Fábrica) Alberto Lareo (Manso) Javi Estevez (La Tasquería) Anna Merino (MontBar) Mª José Martínez (Lienzo) Txema Llamosas (Casa Garras)
Sponsored by: CONSERVAS CUCA

11:20 - 11:50
AUDITORIUM - THE THAI PANTRY

Nooror Somany Steppe (Blue Elephant, Thailand)
Sponsored by: DEPARTMENT OF INTERNATIONAL TRADE PROMOTION, MINISTRY OF COMMERCE, THAILAND

11:50 - 12:20
AUDITORIUM - TALKING TO THE SEA

Ángel León (Aponiente, Spain)
Sponsored by: CONSERVAS CUCA

12:20 - 12:30
AUDITORIUM - "CULINARY INTERACTION"
Sponsored by: BASQUE CULINARY CENTER

12:30 - 12:45
AUDITORIUM - COFFEE 5.0 NATURE AND TECHNOLOGY

Ricardo Oteros (supracafé)

12:45 - 13:00
AUDITORIUM - BLACK&WHITE TRUFFLE AUCTION
Sponsored by: DIPUTACIÓN PROVINCIAL DE SORIA

13:00 - 14:00
AUDITORIUM - THE GREEN REVOLUTION

Simon Rogan (L'Encumble, United Kingdom)
Leonardo Pereira (Portugal)

14:00 - 14:10
AUDITORIUM -
"Award to the best european chef of the year by madridfusión"
Massimo Bottura (Osteria Francescana, Milan, Italy)
Sponsored by: SILESTONE

14:10 - 14:30
AUDITORIUM - THE MUSIC OF FLAVOURS
Jordi Roca (El Celler de Can Roca, Spain) Neil Harbisson (Cyborg, USA)
Sponsored by: C.R.D.O. RIBERA DEL DUERO

TASTING SPAIN - AUDITORIUM A 

16:00 - 16:30
AUDITORIUM - SUPERFOODS: GREEN HAUTE CUISINE

Rodrigo de la Calle (El Invernadero, Spain)
Sponsored by: BONDUELLE

16:30 - 17:00
AUDITORIUM - SALADS IN A COCKTAIL SHAKER

Javier de las Muelas (DryMartini Barcelona, Spain) & Carles Tejedor(Olimotion, Spain)

17:00 - 17:30
AUDITORIUM - THE STURGEON: CAVIER AND SCRAPS

Diego Gallegos (Sollo, Spain)

17:30 - 18:30
AUDITORIUM - TAPA JAM SESSION

Sacha Hormaechea (Sacha, Spain), Pepe Solla (Casa Solla, Spain) & Carmelo Bosque (Lillas Pastia, Spain)

18:30 -19:00
AUDITORIUM - RESTAURANT DESSERTS

Alejandra Rivas & Jordi Roca (El Celler de Can Roca, Spain)

 

MULTIPURPOSE HALL PROGRAMM 

11:15 - 11:30
MULTIPURPOSE HALL - 6 DELICIOUS CHEESE HARMONIES

Jesús Pombo (Poncelet, Spain)

11:30 - 12:00
MULTIPURPOSE HALL - CANTABRIAN PICASUELOS

Nacho Solana (Solana, Spain) y Jesús Sánchez (EL cenador de amos, Spain)
Sponsored by: CANTABRIA INFINITA

12:00 - 12:30
MULTIPURPOSE HALL - LEGUMES

Atul Kochhar (Benares, Spain)
Sponsored by: ASOCIACIÓN DE LEGUMBRISTAS DE ESPAÑA

12:30 - 13:30
MULTIPURPOSE HALL - I COMPETITION "CHEESE RECIPES"
Sponsored by: QUESOS LA CASOTA

13:30 - 14:00
MULTIPURPOSE HALL - ECUADORIAN AMAZON CUISINE

Juan José Aniceto
Sponsored by: RAÍCES ECUADOR

14:00 - 15:00
MULTIPURPOSE HALL - XIIII INTERNATIONAL AWARD FOR COOKING WITH EXTRA VIRGIN OLIVE OIL
Sponsored by: DIPUTACIÓN PROVINCIAL DE JAÉN

15:00 - 15:30
MULTIPURPOSE HALL - TAPAS WITH MALAGA'S GOAT ARTISAN CHEESES

Diego Gallegos (Sollo, Spain)Sergio Garrido (Hotel Posada del Patio, Spain) José Carlos Garcia (Rest. José Carlos García, Spain)
Sponsored by: SABOR A MÁLAGA

15:30 - 16:30
MULTIPURPOSE HALL - II JOSELITO INTERNATIONAL CHAMPIONSHIP FOR THE BEST HAM CROQUETTE IN THE WORLD
Patrocinado por: JOSELITO

16:30 - 17:00
MULTIPURPOSE HALL -
Kkoshiraegi Jat-muchim and Seafood Sok-hoe. String seaweed pine nut salad & parboiled seafood)
Kwon Woo Joong.
Sponsored by: KOREAN FOOD FOUNDATION

17:00 - 17:30
MULTIPURPOSE HALL -
THE MAGIC FLAVOURS OF Omar Martín
Martín Omar (Republica Dominicana)
Patrocinador por: REPUBLICA DOMINICANA

 


 

 

(c) 2014 Foro de Debate - Legal info