Program of Madrid Fusión 2014, XII International Gastronomy Summit

  • 27 January (Monday)

  • 28 January (Tuesday)

  • 29 January (Wednesday)

EATING IN THE CITY, INSPIRATION IS IN THE STREETS

MADRIDFUSIÓN CONGRESS – AUDITORIUM A

10:00 – 10:30
AUDITORIUM- URBAN CREATIVITY, rural Tradition

Mehmet Gürs (Mikla – Turkey)

 

10:30 – 11:00
AUDITORIUM- 
URBAN CREATIVITY, Geometry and complexity
Gert de Mangeleer  (Hertog Jan – Belgium)
Sponsored by: FLANDES (BÉLGICA)

 

11:00 – 11:40
AUDITORIUM- WHEN THE CITY LOOKS TO THE COUNTRY
Gardens in the metropolis

Pascal Barbot (L´Astrance – France) Asafumi Yamashita (Le Kolo – France)


11:40 – 12:10
AUDITORIUM- 
WHEN THE CITY LOOKS TO THE COUNTRY
Gardens in the metropolis
Eneko Atxa (Azurmendi – Spain)
Sponsored by: CAFÉS BAQUÉ

 

12:10 – 12:30
AUDITORIUM- “El Celler de Can Roca” Training ground for young talent
Sponsored by: CONSEJO REGULADOR DE LA DENOMINACIÓN
DE ORIGEN RIBERA DEL DUERO


12:30 – 12:50
AUDITORIUM- URBAN CREATIVITY, External inspiration, internal motivation

Joan Roca (El Celler de Can Roca – Spain)
Sponsored by: BASQUE CULINARY CENTER
12:50 -13:20
AUDITORIUM- ORGANIC CUISINE 

Duangporn Songvisava (Bo.lan – Tailandia)
Sponsored by: THAI AIRWAYS


13:20 – 13:50
AUDITORIUM- THE APOGEE OF BARS, Businesses In Haute cuisine

José Andres  (MiniBar – USA)
Sponsored by: IFEMA
13:50 – 14:00
AUDITORIUM-AWARD TO THE BEST EUROPEAN CHEF OF THE YEAR
Sponsored by:
 DEKTON by Cosentino

 

14:00 – 14:30
AUDITORIUM- THE APOGEE OF BARS, Businesses, on Street

David Muñoz (StreetXo – Spain)
Sponsored by: DIRECCIÓN GENERAL DE MEDIO AMBIENTE DE LA COMUNIDAD DE MADRID

TASTE SPAIN CONGRESS-AUDITORIUM A

16:00 – 16:30
AUDITORIUM- 
 POULTRY AND GAME, hunting culture
Miguel Ángel de la Cruz (La Botica – Spain)
Sponsored por: DIPUTACIÓN DE VALLADOLID


16:30 – 17:00
AUDITORIUM- CODFISH the fish of the thousand faces

Pedro Subijana (Akelarre -Spain)


17:00 – 17:15
AUDITORIUM- LEARNING TO MAKE A CHEESE

Jesús Pombo (Poncelet – España)


17:15 – 17:30
AUDITORIUM- ICEX HOMAGE -“YOUNG CHEFS OF THE WORLD”

 

17:30 – 18:00
AUDITORIUM- CUISINE AND EVOLUTION… 

Juan Mari Arzak (Arzak -Spain)  Pedro Subijana (Akelarre – Spain)
Sponsored by: C.R. DE LA D.O. JEREZ,
MANZANILLA DE SANLÚCAR Y VINAGRE DE JEREZ


18:00 – 18:30
AUDITORIUM- GALICIAN GASTRONOMIC TRADITION
Modern simplicity, 
Pepe Solla (Casa Solla – Spain)


18:30 – 19:00
AUDITORIUM- OFFAL, less can be more 

Francis Paniego (Echaurren – Spain)


19:00 – 19:30
AUDITORIUM-RICE IN PAELLA Versatility and imagination
Susi Diaz (La Finca – Spain)
Sponsored by: ELCHE


BRILLIANT WORKSHOPS 

16:00 – 17:30
ROOM 1- THE WORLD OF MYCOLOGY: Mushrooms and truffles

Nandu Jubany (Can Jubany – Spain)


18:00 – 19:30
ROOM 1- CHOCOLATE

Paco Torreblanca  (Torreblanca Bombonerías – Spain)


16:00 – 17:30
ROOM 2- VACUUM COOKING, An essential resource

Joan Roca (El Celler de Can Roca-Spain)


18:00 – 19:30
ROOM 2- RICES, VARIETIES, TECHNIQUES AND SECRETS

Quique Dacosta (QuiqueDacosta – Spain)
16:00 – 17:30
ROOM 3- RESTAURANT DESSERTS, THE SWEET FINISH 

Oriol Balaguer (Oriol Balaguer – Spain)


18:00 – 19:30
ROOM 3- MODERN COOKING TECHNIQUES

Dani Garcia (DaniGarcía- Spain )
MULTIPURPOSE HALL 

12:30 – 13:30
MULTIPURPOSE HALL- IV CREATIVE CHEESE TAPAS COMPETITION
Sponsored by: LACTALIS FOODSERVICE IBERIA


13:30 – 14:15
MULTIPURPOSE HALL- MURCIA IN A BITE

Pablo Martínez (Eszencia) Sergio Martínez (Kekitaperia) y Estrella Carrillo (Santa Ana)
Sponsored by: INSTITUTO DE TURISMO DE LA REGIÓN DE MURCIA


14:15 -14:45
MULTIPURPOSE HALL – VETETABLE INVASION

Rodrigo de la Calle (Hotel Villa Magna, Spain) Sergio Bastard (La Casona del Judío- Spain) Fernando del Cerro (Casa José -Spain)
Sponsored by: SAKATA


14:45 -15:45
MULTIPURPOSE HALL – I Edition- GOURMET SANDWICH COMPETITION BY FRIPAN
Sponsored by: FRIPAN
16:00 – 17:00
MULTIPURPOSE HALL – 
CONCURSO INTERNACIONAL DE TAPAS RIOJA PARA PERIODISTAS Y CRÍTICOS GASTRONÓMICOS
Sponsored by: C.R.D.O. Ca. Rioja


17:00 – 17:30
MULTIPURPOSE HALL-YOUNG CUISINE, New urban  restaurants Removable. 
José Ramirez  (Chez José – EEUU)


17:30 – 18:0
MULTIPURPOSE HALL-FLAVOURS OF NORWA
Y
Ramon Freixa (Ramón Freixa -Spain) Paco Roncero (La Terraza del Casino -España)
Sponsored by: PRODUCTOS DEL MAR DE NORUEGA


18:00 – 18:30
MULTIPURPOSE HALL- GREEN CALENDAR 

Rodrigo de la Calle (Hotel Villa Magna -Spain)
Sponsored by: MAKRO


18:30 – 19:00
MULTIPURPOSE HALL- “INGENUITY IN USING RAW  MATERIALS”

Ricard Camarena (Ricard Camarena – Spain)
Sponsored by: MINISTERIO DE AGRICULTURA, ALIMENTACIÓN Y MEDIO AMBIENTE

 

19:00 – 19:45
AUDITORIUM- COCINA SOLIDARIA
Patrocinio por: COCA-COLA

EATING IN THE CITY, INSPIRATION IS IN THE STREETS 

MADRIDFUSION CONGRESS-AUDITORIUM A

09:30 – 10:00
AUDITORIUM- THE SEA IN THE CITY, deep-sea fish/Tibits of light

Angel León (Aponiente – Spain)

10:00 – 10:20
AUDITORIUM- CATERING, THE WORLD CHAMPIONS

Jean Luc Figueras, Alain Guiard y Óscar Escanciano
(Babette Catering – Spain)
Sponsored by: LACTALIS FOODSERVICE IBERIA

10:20 – 10:40
AUDITORIUM- REVELATION CHEF
Sponsored by: PRODEMAR

10:40 – 11:00
AUDITORIUM- URBAN CREATIVITY, Salt + Pepper = Sugar

Elena Arzak (Arzak – Spain)
Sponsored by: LEXUS

11:00 – 11:20
AUDITORIUM- WHITE&BLACK TRUFFLE AUCTION
Sponsored by: Diputación Provincial de Soria

11:20 – 11:40
AUDITORIUM- URBAN INSPIRATION 

Quique Dacosta (QuiqueDacosta – Spain)
Patrocinado por: TURISME DÉNIA

11:40 – 12:10
AUDITORIUM- “THE TOP 100+1 IN SPANISH GASTRONOMY”
Patrocinado por: SOLÁN DE CABRAS 

12:10 – 12:30
AUDITORIUM-BACK TURNED  TO THE CITY, The country

Kobe Desramaults  (In De Wulf – Belgium)
Sponsored by: FLANDES (BÉLGICA)

 

12:30 – 12:50
AUDITORIUM- Award for “Design and Technical Innovation”
Patrocinado por: IFEMA

12:50 – 13:20
AUDITORIUM- 
TALKING WIHT….
Michel Bras (Bras – France)

13:20 – 14:00
AUDITORIUM- DIGITAL CITIES, Links 2.0

Andoni Luis Aduriz (Mugaritz – Spain) Luis Castellanos (Expert in creative porcesses) Adrian David Cheok (Director the Mixed reality lab)

TASTE SPAIN CONGRESS-AUDITORIUM A

16:00 – 16:30
AUDITORIUM – CHILINDRÓN STEW

Carmelo Bosque (La Granada- Spain)

16:30 – 17:00
AUDITORIUM- MARITIME STEWS, the square root of fish 

Joan Roca (El Celler de Can Roca – Spain)
Sponsored by: C.R.D.O. Ca. Rioja

17:00 – 17:30
AUDITORIUM- BUSINESSES ABROAD: OPPORTUNITY AND PROFITABILITY

Sergi Arola (Vi Cool, Hong Kong/ Hotel W Opera, París/  Asesoría Bombay, Portugal, Santiago de Chile, Sao Paulo, Suiza) Martín Berasategui (Restaurant Martín (Shanghai) Passion by MB y Tempo (México) Passion by MB (Republica Dominicana) Dani García (Manzanilla, EEUU) Marcos Moran (Hispania, Londres)

17:30 – 18:00
AUDITORIUM- TRADITIONAL  ROASTS, the perfection of simplicity  

Mario Sandoval (Coque – Spain)
Sponsored by: GRUPO NORTEÑOS

18:00 – 18:30
AUDITORIUM- VEGETABLES  main dish
Koldo Rodero (Rodero – Spain)

18:30 -19:00
AUDITORIUM- SAUCES: THE ESSENCE. FROM TRADITION TO AVANT-GARDE 

Josean Alija (Nerua – Spain)

19:00 – 19:20
AUDITORIUM- #EnPapHelado

Firo Vázquez (El Olivar – Spain)
Sponsored by: ASOCIACIÓN QVEXTRA

 

                                BRILLIANT WORKSHOPS

18:00 – 19:30
ROOM 1- THE DISHES OF IV AND V GAMA, SPEED AND PROFITABILITY 

Iñigo Lavado (Iñigo Lavado – Spain)

16:00 – 17:30
ROOM 2- CREATIVE TAPAS, THE FAD WITH NO END

Jordi Cruz (ABaC – Spain)

18:00 – 19:30
ROOM 2- COOKING WITH TINNED FOODS
Sacha Hormaechea (Sacha – Spain)
Sponsored by: ANFACO-CECOPESCA
CONSERVAS DE PESCADOS Y MARISCOS
  

16:00 – 17:30
ROOM 3- THE BEST SAUCES, TRADITIONAL AND MODERN WITH AOVE

Paco Roncero (La Terraza del Casino -Spain)
Sponsored by:  ACEITES DE OLIVA DE ESPAÑA

18:00 – 19:30
ROOM 3- COASTAL VEGETABLES

Andoni Luis Aduriz (Mugaritz -Spain) y Antonio Muiños (Porto Muiños – Spain)

 

MULTIPURPOSE HALL 

12:15 – 12:45
MULTIPURPOSE HALL- PIZZA WORLD CHAMPIONS  2012

Jesús Marquina y Gustavo Adolfo Marquina (Marquinetti – Spain)
Sponsored by: NEGRINI

13:00 – 14:15
MULTIPURPOSE HALL-VIII CREATIVE COOKING WITH ITALIAN PRODUCTS COMPETITION
Sponsored by: NEGRINI

14:30 – 15:00
MULTIPURPOSE HALL- THE SOUL OF THE MUSHROOMS 

Oscar García (Baluarte – Spain) 
Patrocinada por: DIPUTACIÓN PROVINCIAL DE SORIA

15:15 – 16:15
MULTIPURPOSE HALL-X GOURMET TAPAS COMPETITION
Sponsored by: CERVEZAS MAHOU – SAN MIGUEL

17:00 -18:00
MULTIPURPOSE HALL-  MAKRO CLASROOM
Sponsored by: MAKRO 

18:00 – 18:30
MULTIPURPOSE HALL-BITES OF CHEESE

Ivan Cerdeño (La Casa del Carmen – Spain) Francis Paniego (Echaurren – Spain) Ricardo Velez (Moulin chocolat -Spain)
Patrocinado por: LACTALIS FOODSERVICE IBERIA

18:30 – 19:00
MULTIPURPOSE HALL- *Discover the Wagyu tradition. The crown jewel of Japanese cuisine. *

Xavi Gutierrez and Igor Zalacain (Arzak – Spain) Hattori Yukio (Hattori school) Setsuko Yuuki (Food cordinator-Hattori school)
Patrocinado por: GOBIERNO DE JAPÓN

19:00 – 19:30
MULTIPURPOSE HALL-
 MALBEC PAIRING OPTIONS AND ARGENTINA MEET
Lucas Bustos (Argentina)
Sponsored by: INSTITUTO NACIONAL DE PROMOCIÓN TURÍSTICA DE ARGENTINA (INPROTUR)

EATING IN THE CITY, INSPIRATION IS IN THE STREETS

MADRIDFUSIÓN CONGRESS-AUDITORIUM A

09:30 – 10:00
AUDITORIUM- HAUTE CUISINE ON THE ANDEAN AXIS, METROPOLIS

Lima/Peru Sacred Valley: Virgilio Martinez (Central – Peru)
Sponsored by: PERÚ

10:00 – 10:30
AUDITORIUM- HAUTE CUISINE ON THE ANDEAN AXIS, METROPOLIS

Santiago de Chile: Rodolfo Guzmán (Boragó – Chile)

10:30 – 11:00
AUDITORIUM- HAUTE CUISINE ON THE ANDEAN AXIS, METROPOLIS
La Paz / Bolivia, Endemic vegetation

Kamilla Seidler Y Michelangelo Cestari (Gustu – Bolivia)

11:00 – 11:20
AUDITORIUM-URBAN CREATIVITY, Science: The multiplication of the egg 

Mario Sandoval (Coque – Spain) Marta Miguel (Instituto de Investigación en Ciencias de Alimentación (CIAL, CSIC-UAM)
Sponsored by:CALIDAD PASCUAL SAU

11:20 – 11:50
AUDITORIUM- THE SEA IN THE CITY,Sustainable fishing -personal Fisher 

Filip Claeys (DeJonkman – Belgium)
Sponsored by: PRODEMAR / FLANDES (BÉLGICA)

11:50 – 12:00
AUDITORIUM- FAMILY PHOTO -GUEST CUISINE: Flandes

12:00 – 12:30
AUDITORIUM- BACK TURNED TO THE CITY, The Sea, the black and white chef

Pino Cuttaia (La Madia – Italy)

12:30 – 13:00
AUDITORIUM- THE SEA IN THE CITY, Signature fish 

Gastón Acurio  y Diego Muñoz (Astrid&Gaston – Perú)
Sponsored by: PERÚ

13:00 – 13:30
AUDITORIUM- YOUNG CUISINE, New Urban Restaurants, Alternative 

Bertrand Grébaut (Septime – France)

13:30 – 13:40
AUDITORIO- II ICEX Award – Exportando España

José Andrés (MiniBar-EEUU)

13:40 –  14:40
AUDITORIUM- 50 QUESTIONS THAT WILL CHANGE THE WAY OF UNDERSTANDING CUISINE: DECODING THE CULINARY GENOME 

Eduard Xatruch y Oriol Castro (elBullifoundation, Spain)
Sponsored by: C.R.D.O. Ca. RIOJA

 

TASTE SPAIN CONGRESS-AUDITORIUM A

16:00 – 16:30
AUDITORIUM- PULSES, the stews we know and love
Marcos Morán (Casa Gerardo – Spain)

16:30 – 17:00
AUDITORIUM- TAPAS AND PINCHOS, A way of life

Jesús Sanchez (Cenador de Amos – Spain)

17:00 – 17:30
AUDITORIUM- IBERIAN PORK CUISINE, The Spanish treasure

Manuel de la Osa (Las Rejas – Spain)

17:30 – 18:00
AUDITORIUM- TRADITIONAL CONFECTIONERY, A Sweet temptation

Paco Torreblanca (Torreblanca Bombonerías – Spain)
Sponsored by: VALRHONA

18:00 – 18:30
AUDITORIUM- THE HOT TUNA CUISINE

Angel León (Aponiente – Spain)
Sponsored by: SERPESKA

18:30 – 19:00
AUDITORIUM- CUISINE AND EVOLUTION IN SIX HANDS

Iñaki Camba (Arce – Spain) Salvador Gallego (El Cenador de Salvador – Spain) Pedro Larumbe (Grupo Larumbe – Spain)

 

                                      BRILLIANT WORKSHOPS

16:00 – 17:30
ROOM 1- GAME, A RETURN TO AUTHENTIC FLAVOURS

Pepe Rodriguez Rey (El Bohio – Spain)

18:00 – 19:30
ROOM 1- LOW- TEMPERATURE FISH, milimetric cooking times

Pepe Solla (Casa Solla – Spain)

16:00 – 17:30
ROOM 2- CEVICHE AND TRADITIONAL DISHES OF PERU, MODERN POPULARITY

Gastón Acurio y Diego Muñoz (Astrid&Gastón – Peru)

18:00 – 19:30
ROOM 2- BROTHS, STOCKS AND BASES, THE FOUNDATION OF TRADITIONAL AND MODERN COOKING
Ricard Camarena (Ricard Camarena – Spain)

16:00 – 17.30
ROOM 3- AKELARRE, COOKING CLASS, STEPS OF CREATIVITY 

Pedro Subijana (Akelarre-Spain)

18:00 – 19:30
ROOM 3- THE WORLD OF VEGETABLES, The future of green cuisine

Paco Morales (Asesor Torralbenc & Al Trapo, Spain)
Sponsored by: HUERTA DE CARABAÑA

 

MULTIPURPOSE HALL

12:30 – 13:00
MULTIPURPOSE HALL-
 TAPAS DE CALLE 
Pepe Solla (Casa Solla – España) y Rodrigo de la Calle (Hotel Villa Magna)
Sponsored by: CONSERVAS CUCA

13:00 – 13:30
MULTIPURPOSE HALL-COFFE AS A PRODUCT OF HAUTE CUISINE

Mario Sandoval (Coque-España) Nacho Manzano (Casa Marcial – España)
Sponsored by: CAFÉS TOSCAF

13:30 -14:00
MULTIPURPOSE HALL-BLACK TRUFFLE USER MANUAL
José Acirón y Leandro Casas (La Bastilla – Zaragoza) y Domingo Blanco (Profesor- Universidad de Zaragoza)
Patrocinado por: TURISMO DE ARAGÓN

14:15 – 15:15
MULTIPURPOSE HALL-“XI International award for cooking with extra virgin olive oil” Jaen, Paraiso interior.
Sponsored by: DIPUTACIÓN DE JAÉN

15:15 – 15:30
MULTIPURPOSE HALL-FOODLY.ES
Sponsored by: FOODLY.ES

15:30 -16:00
MULTIPURPOSE HALL-COOKING WITH FLATFISH

Iago Castrillón, (Acio, Spain) Dani García (Dani García-Spain)
Sponsored by: PRODEMAR

16:00 – 16:30
MULTIPURPOSE HALL-*Sake, the best drop of “umami” in Japanese rice and the ideal match for wagyu. * 

Ferran Centelles (Sumiller en elBulli, 2000-2011)
Sponsored by: GOBIERNO DE JAPÓN

16:30 – 17:00
MULTIPURPOSE HALL- “Managing waste in the kitchen” 

Paco Roncero (La Terraza del Casino -Spain)
Sponsored by: MINISTERIO DE AGRICULTURA, ALIMENTACIÓN Y MEDIO AMBIENTE

17:00 – 17:30
MULTIPURPOSE HALL-
COOKING ON THE GRILL
Pablo Montero (Abadia Retuerta- Spain) y Rubén Valbuena (Granja Cantagrullas- Spain)
Sponsored by: DIPUTACIÓN PROVINCIAL DE VALLADOLID

17:30 – 18:00
MULTIPURPOSE HALL- BLACK FOOD

Daniel Ovadia (Paxia, México)

18:00 – 18:30
MULTIPURPOSE HALL- “MEXICO 2014” CLOSING EVENT

Patrocinado por: Turismo de México