Program of MADRID FUSIÓN 2015, XIII International Gastronomy Summit

  • 02 February (Monday)

  • 03 February (Tuesday)

  • 04 February (Wednesday)

MADRID FUSIÓN CONGRESS – AUDITORIUM A

10:00 – 10:20
AUDITORIUM- THE BLOOD OF THE SEA
Ángel León (Aponiente, Spain)
Sponsored by: KIA

10:20 – 10:40
AUDITORIUM- AWARD FOR “DESIGN AND TECHNICAL INNOVATION”
Sponsored by: IFEMA

10:40 – 11:10
AUDITORIUM- COOKING WITH ROOTS By Filip Langhoff. Rootvegetables and traditions

Filip Langhoff (Ask, Finland)

11:10 – 11:30
AUDITORIUM- TRIBUTE: THE PHILOSOPHY OF MUGARITZ AROUND THE WORLD
Sponsored by: DENOMINACIÓN DE ORIGEN RIBERA DEL DUERO

11:30 – 11:50
AUDITORIUM- MECHANISMS OF CREATIVITY
Andoni Luis Aduriz (Mugaritz, Spain)
Sponsored by: DENOMINACIÓN DE ORIGEN RIBERA DEL DUERO

11:50 – 12:10
AUDITORIUM- USING SUPERCRITICAL FLUIDS TO EXTRACT AROMAS

Mario Sandoval (Coque, Spain) and Marta Miguel (CSIC-UAM)
Sponsored by: MAKRO

12:10 – 12:40
AUDITORIUM- EMOTIONAL COOKING

Jean François Piège (Piège, France)

12:40 – 13:00
AUDITORIUM- ARZAK: LEAFY CUISINE

Elena Arzak (Arzak, Spain)
Sponsored by: LACTALIS FOODSERVICE IBERIA

13:00 – 13:30
AUDITORIUM- Da Dong CHINESE ARTISTIC CONCEPTION CUISINE

Zhenxiang Dong (Da Dong, China)
Sponsored by: CHINA

13:30 – 13:40
AUDITORIUM- FAMILY PHOTO  – GUEST COUNTRY CHINA
Da Dong, Alvin Leung Jr, Xiaoyan Zhou

13:40 – 13:50
AUDITORIUM- “THE TOP 100 IN SPANISH GASTRONOMY”
Sponsored by: SOLÁN DE CABRAS

13:50 – 14:20
AUDITORIUM- DIVERXO WORLD DOGMAS: Flavour+Cooking+Alcohol=Wine and Cocktails

David Muñoz & Javier Arroyo (DiverXO, Spain) and Carlos Moreno (Barman, Spain)
Sponsored by: IFEMA

TASTING SPAIN CONGRESS – AUDITORIUM A

16:00 – 16:30
AUDITORIUM- HERITAGE AND INNOVATION. THE PERFECT BALANCE

Pedro Subijana (Akelarre, Spain)

16:30 – 17:00
AUDITORIUM- MAP OF FLAVOURS 

Mario Sandoval (Coque, Spain)
Sponsored by: MAKRO

17:00 – 17:30
AUDITORIUM- DEVELOPMENT OF APPLIED TECHNIQUES

Paco Pérez (Miramar, Spain)

17:30 – 18:00
AUDITORIUM- MARCA ESPAÑA LEADERS. 
Interviewed by: Martín Berasategui (Martin Berasategui, Spain)
Marcos Fernández (Iberica, UK), Nacho Manzano (Casa Marcial, Spain) and Jorge Ordóñez (Bodegas Ordóñez, Spain)

18:00 – 18:30
AUDITORIUM- SPANISH SUSHI BY DOS PALILLOS 

Albert Raurich (dos palillos, Spain)

18:30 – 19:00
AUDITORIUM- AN OIL FOR EACH DISH

María José San Román (Monastrell, Spain)

MULTIPURPOSE HALL

11:45 – 12:00
MULTIPURPOSE HALL- TURN THE CHEESE UPSIDE-DOWN
Jesús Pombo (Poncelet, Spain)

12:00 – 12:30
MULTIPURPOSE HALL- THE CAFÉ AS AN EXTENSION OF ART IN CUISINE
Sponsored by: CAFÉS BAQUÉ

12:30 – 13:30
MULTIPURPOSE HALL- V CHEESE BITES COMPETITION BY LACTALIS FOODSERVICE
Sponsored by: LACTALIS FOODSERVICE IBERIA

13:45 – 14:15
MULTIPURPOSE HALL- SEA ESSENCE – FITOPLANKTON 
Ángel León (Aponiente, Spain) and Carlos Unamunzaga (Fitoplancton Marino)
Sponsored by: FITOPLANCTON

14:15 – 14:45
MULTIPURPOSE HALL- FREE TIME MANAGEMENT TOOL- APP WHATSRED
Sponsored by: COCA-COLA

14:45 – 15:45
MULTIPURPOSE HALL- II GOURMET SANDWICH COMPETITION BY FRIPAN
Sponsored by: FRIPAN

16:00 – 16:30
MULTIPURPOSE HALL- ELCHE: POMEGRANATE, DATES AND COCAS
Susi Diaz (La finca, España), Odón y Begoña Martínez (El Granaino, España), Francisco Castell (Confitería Castell) José Miguel Galera y Francisca Andreo  (Antojito Ilicitano)
Sponsored by: ELCHE

16:30 – 17:00
MULTIPURPOSE HALL- UP TO THE LAST DROP OF THE TIN
Pepe Solla (Casa Solla, Spain)
Sponsored by: CONSERVAS FRINSA

17:00 – 17:30
MULTIPURPOSE HALL- SWEET WORLD AND MUSHROOMS
Elena Lucas (La Lobita, Spain)
Sponsored by: DIPUTACIÓN PROVINCIAL DE SORIA

17:30 – 18:00
MULTIPURPOSE HALL- MURCIA REGION: TREASURES FROM MAR MENOR
José Luís Jiménez López (Rest. Venezuela, Spain) Tomás Écija Rodríguez (Rest. El Albero y La Maíta)
Sponsored by: COSTA CÁLIDA, REGIÓN DE MURCIA

18:00 – 18:30
MULTIPURPOSE HALL- SECRETS OF THE MOST INTERNATIONAL STEW
José Luis Iglesias (Cabanas, Spain) and Luis Alberto Gamo (Las Palmeras)
Sponsored by: RIAS BAIXAS

18:30 – 19:00
MULTIPURPOSE HALL- PHLIPPINE KINILAW IN FRUIT VINEGARS
Margarita Forés (Grace Park, Philippines) and Myrna Segismundo (9501,Philippines)

19:00 – 19:30
MULTIPURPOSE HALL- ARGENTINE, CUISINE AND WINE
Sponsored by: ARGENTINA, INSTITUTO  NACIONAL DE PROMOCIÓN TURÍSTICA (INPROTUR)

MADRID FUSIÓN CONGRESS – AUDITORIUM A

10:00 – 10:30
AUDITORIUM- HUAIYANG FINE CUTTING ART
XIAOYAN ZHOU
Sponsored by: CHINA

10:30 – 10:50
AUDITORIUM- REVELATION CHEF
Sponsored by: STOLT SEA FARM

10:50 – 11:10
AUDITORIUM- THE ANDALUSIAN INFLUENCE IN HAUTE CUISINE

Paco Morales (Noor, Spain)

11:10 – 11:30
AUDITORIUM- A SPICE MERCHANT´S JOURNEY
Andreu Genestra (Andreu Genestra, Spain)

11:30 – 12:00
AUDITORIUM- A DAY ON JEJU ISLAND, DIVING WITH THE HAENYO 

Corey Lee (Benu, EEUU)


12:00 – 12:10
AUDITORIO- LAUNCH – MADRID FUSIÓN MANILA 2015 
/ Elena Arzak, Andoni L.Aduriz, Mario Sandoval, Paco Roncero, Paco Torreblanca, Francis Paniego, Ramón Freixa, Margarita Fores, Myrna Segismundo, Claude Tayag, Jose Luis Gonzalez, Juan Carlos de Terry, Bruce Ricketts

12:10 – 12:40
AUDITORIUM- BOLDNESS, TECHNIQUE AND IMAGINATION

Akrame Benallal (Akrame, France)
“Award to the best european chef of the year”
Sponsored by: SILESTONE

12:40 – 13:10
AUDITORIUM- FINLAND, FROM SOUTH TO NORTH 

Jari Vesivalo (OLO, Finland)

13:10 – 13:25
AUDITORIUM- III ICEX AWARD – EXPORTANDO ESPAÑA

Hermanos Roca (El Celler de Can Roca, Spain)

13:25 – 13:55
AUDITORIUM- Foodpairing: PUSHING THE BOUNDARIES FOR EXCITING COCKTAILS AND FOOD

Bernard Lahousse (Foodpairing, Bélgium), Tony Conigliaro (69Colebrookrow, UK) and Andoni Luis Aduriz (Mugaritz, Spain)

13:55 – 14:25
AUDITORIUM- SAUCES BELOW ZERO

Fernando Sáenz (DellaSera, Spain) and Eneko Atxa (Azurmendi, Spain)
Sponsored by: CAFÉS TOSCAF

14:25 – 14:50
AUDITORIUM- FLAVOURS OF A JOURNEY

Joan Roca (El Celler de Can Roca, Spain)

SABOREA ESPAÑA CONGRESS – AUDITORIUM A

16:00 – 16:30
AUDITORIUM- 
CHOCO-COOK
Ricardo Vélez (Moulin Chocolat, Spain) and Marta Miguel (CSIC-UAM)

16:30 – 17:00
AUDITORIUM- A GASTRONOMIC EXPERIENCE

Joan Roca (El Celler de Can Roca, Spain)
Sponsored by: BBVA

17:00 – 17:30
AUDITORIUM- BUSINESS MODELS FOR EXPORT

Paco Roncero (La Terraza del Casino, Spain)

17:30 – 18:00
AUDITORIUM- HAUTE CUISINE WITH HUMBLE PRODUCTS 

Sergio y Javier Torres (DosCielos, Spain)

18:00 – 18:30
AUDITORIUM- DISTINT PRODUCTS. LOCAL IDENTITY

Josean Alija (Nerua, Spain)

18:30 – 19:00
AUDITORIUM- 
ANCIENT FLOURS. TRADITION AND MODERNITY
Fina Puigdevall (Les Cols, Spain)

MULTIPURPOSE HALL 

11:00 – 11:30
MULTIPURPOSE HALL- IBÉRICA MORTADELLA & CO

Nicoletta Negrini and Carrasco

11:30 – 12:00
MULTIPURPOSE HALL- TRAVELLING TAPAS
Nacho Manzano (Casa Marcial, Spain)
Sponsored by: MAHOU-SAN MIGUEL

12:00 – 12:30
MULTIPURPOSE HALL- CHEF TOUR BY IBEROSTAR –Dani García, Ángel León, Andoni Aduriz Nacho Manzano,Marcos Morán, Pepe Solla, Fernando Pérez Arellano, Jordi Cruz, Pepe Rodríguez, Paco Morales,Fina Puigdevall Beatriz Sotelo,Yolanda León,Begoña Rodrigo.
Sponsored by: IBEROSTAR HOTELS & RESORTS

13:30 – 13:00
MULTIPURPOSE HALL- AWARED TAPA OF THE INTERNATIONAL TAPAS COMPETITION

13:15 – 14:15
MULTIPURPOSE HALL- IX CREATIVE COOKING WITH ITALIAN PRODUCTS – NEGRINI
Sponsored by: NEGRINI

14:30 – 15:00
MULTIPURPOSE HALL- ASPARAGUS FROM TUDELA DE DUERO
Miguel Ángel de la Cruz (La Botica Matapozuelos, Spain) and Luis San José (Productor)
Sponsored by: DIPUTACIÓN DE VALLADOLID

15:15 – 16:15
MULTIPURPOSE HALL- XI GOURMET TAPAS COMPETITION MAHOU
Sponsored by: MAHOU-SAN MIGUEL

16:30 – 17:00
MULTIPURPOSE HALL- CALIFORNIA: LOW MED MOVEMENT
Elsa Judith Olmos and Diego Hernández (Corazón de Tierra, Mexico)

17:00 – 18:00
MULTIPURPOSE HALL- MAKRO HALL- PICK YOUR SOUS-CHEF
Sponsored by: MAKRO

18:00 – 18:30
MULTIPURPOSE HALL- CHEESE BITES. 
Jacob Torreblanca (Torreblanca bombonerias, Spain), Ricardo Vélez (Moulin Chocolat, Spain) and Jordi Butrón (Espai Sucre, Spain)
Sponsored by: LACTALIS FOODSERVICE IBERIA

18:30 – 19:00
MULTIPURPOSE HALL- VEGETABLES FERMENTATION

Woo Kwan (Korea)
Sponsored by: KOREAN FOOD FOUNDATION

19:00 – 19:30
MULTIPURPOSE HALL- ANCHOVY TRUTH
Jesús Sánchez (Cenador de Amos, Spain)
Sponsored by: CONSORCIO ESPAÑOL CONSERVERO

MADRID FUSIÓN CONGRESS – AUDITORIUM A

10:00 – 10:20
AUDITORIUM- FERMENTED VEGETABLES

Rodrigo de la Calle (Spain)

10:20 – 10:50
AUDITORIUM- COLUMBIAN FUSION 

Leonor Espinosa (Leo Cocina y Cava, Colombia)
Sponsored by: GOBIERNO DE COLOMBIA

10:50 – 11:20
AUDITORIUM- URBAN CUISINE 

Tom Sellers (Story Restaurant, UK)

11:20 – 11:40
AUDITORIUM- BLACK&WHITE TRUFFLE AUCTION
Patrocinado por: DIPUTACIÓN PROVINCIAL DE SORIA

11:40 – 12:10
AUDITORIUM- SUSTAINABLE AND BENEFICIAL GASTRONOMY
Yoshihiro Narisawa (Narisawa, Japan)

12:10 – 12:40
AUDITORIUM- A21 DINING –
 FLAVOUR JOURNEYS
Timo Siitonen and Kasper Salomäki (A21 DINING, Finland)

12:40 – 13:10
AUDITORIUM- A CALIFORNIA STATE OF MIND

Daniel Patterson (Coi, EEUU)

13:10 – 13:30
AUDITORIUM- FROZEN TEXTURES 

Dani García (Dani García, Spain)
Sponsored by: SEUR

13:30 – 13:50
AUDITORIUM- TALKING WITH…

Joël Robuchon (L´Atelier Robuchon, France)

13:50 – 14:20
AUDITORIUM- JOURNEY FROM JAPAN TO PERU

Mitsuharu Tsumura (Maido, Peru)
Sponsored by: PERÚ

14:20 – 14:40
AUDITORIUM- WATERLESS BROTH

Ricard Camarena (Ricard Camarena, Spain)
Sponsored by: FISÁN IBÉRICA

SABOREA ESPAÑA CONGRESS- AUDITORIUM A

16:00 – 16:30
AUDITORIUM- GALICIAN GARDENS: TRAVELLING VEGETABLES

Javier Olleros (Culler de Pau, Spain)

16:30 – 17:00
AUDITORIUM- VEGETABLE OXIDATION

Pedro Larumbe (El 38 de Larumbe, Spain)

17:00 – 17:30
AUDITORIUM- ELVERS

Marcos Morán (Casa Gerardo, Spain)

17:30 – 18:00
AUDITORIUM- THE SWEET UNIVERSE ACCORDING TO PACO TORREBLANCA

Paco Torreblanca (Bombonerías Torreblanca, Spain)
Sponsored by: CAFÉS TOSCAF

18:00 – 18:30
AUDITORIUM- CULINARY SEQUENCES

Ramón Freixa (Ramón Freixa, Spain)

18:30 – 19:00
AUDITORIUM- UPDATED ASTURIAN CUISINE

Esther Manzano (LaSalgar, Spain) and Nacho Manzano (Casa Marcial, Spain)

MULTIPURPOSE HALL 

11:30 – 12:00
SALA POLIVALENTE-  MAKRO SPIRIT

Fernando Alcazar, Ángel Pérez, Manuel Huete, Hermenegildo Aranda, José Manuel Blanco, Alfonso Delgado and Daniel Walburger
Sponsored by: MAKRO

12:00 – 12:15
MULTIPURPOSE HALL- IV DENIA RED PRAWN´S CREATIVE COOKING COMPETITION
Sponsored by: TURISME DÈNIA

12:15 – 12:45
MULTIPURPOSE HALL- UNAMI´S STUDY
Alving Leung Jr (Bo Innovation, China)
Sponsored by: CHINA 

12:45 – 13:15
MULTIPURPOSE HALL- TIN´S CREATIVITY 
Javier Olleros (Culler de Pau, Spain)
Sponsored by: CONSERVAS CUCA

13:15 – 13:45
MULTIPURPOSE HALL- CORN CAKES AND TUBERS
Luz Beatriz Vélez (Abasto, Colombia)
Sponsored by: GOBIERNO DE COLOMBIA

14:00 – 15:00
MULTIPURPOSE HALL- XII INTERNATIONAL AWARD FOR COOKING WITH EXTRA VIRGIN OLIVE OIL, JAEN PARAISO INTERIOR
Sponsored by: DIPUTACIÓN DE JAÉN

15:00 – 15:30
MULTIPURPOSE HALL- MALAGA´S YOUNG GOAT
Diego del Rio (Lago, Spain) and José Carlos García (José Carlos García, Spain)
Sponsored by: SABORA A MÁLAGA

15:30 – 16:30
MULTIPURPOSE HALL- I JOSELITO INTERNATIONAL CHAMPIONSHIP FOR THE BEST HAM CROQUETTE IN THE WORLD
Sponsored by: JOSELITO

16:30 – 17:00
MULTIPURPOSE HALL- SOLE´S CLASSIC ELEGANCE
Dani García (Dani Garciá, Spain) and Ricard Camarena (Ricard Camarena, Spain)
Sponsored by: STOLT SEA FARM

17:00 – 17:30
MULTIPURPOSE HALL- WINTER´S BLACK TRUFFLE: FROM MYTH TO REAL USE
Rubén Pertusa (Trufé, Spain), Juan J. Barriuso (Graus Center Diretor) and Domingo Blanco (Veterinarian Doctor)
Sponsored by: GOBIERNO DE ARAGÓN

17:30 – 18:00
MULTIPURPOSE HALL- FJORD´S TROUT
Fernando del Cerro (Casa José, Spain) and Rodrigo de la Calle (Spain)
Sponsored by: PRODUCTOS DEL MAR DE NORUEGA

18:00 – 18:30
MULTIPURPOSE HALL- END´S PARTY – “AIN THEMACHINE IN THE KITCHEN”
Ain TheMachine (Diego Ain) y Santo by Juliana Aguiar